Документалният HBO Original филм Dear Ms.: A Revolution in Print с премиера в Max

Филмът разказва историята на списание Ms. чрез неговите емблематични корици
Оригиналният документален филм на HBO Dear Ms.: A Revolution in Print, режисиран от Салима Корома, Алис Гу и Сесилия Алдарондо и продуциран от Уилям Вентура и McGee Media, проследява три ключови етапа от историята на списание Ms. Филмът вече е достъпен за стрийминг в платформата Max, а телевизионната му премиера ще се състои на 31 юли, четвъртък, от 23:00 ч. ТРЕЙЛЪР
Списание Ms. издава първия си революционен брой през 1972 година и продължава да излиза и до днес. То се превръща в истински катализатор на феминисткото движение, като предизвиква дръзки обществени разговори по теми, които засягат живота на жените – от политика и сексуално насилие до расови въпроси, секс и правото на аборт. В този документален филм трима режисьори избират знакови корици на списанието, чрез които разглеждат сложността и смелостта, с която редакторите се изправят пред неудобни, често поляризиращи въпроси, без страх и без компромис.
Ms. се утвърждава като пространство, в което могат да бъдат обсъждани теми, дотогава смятани за табу. То оспорва доминирания от мъже медиен пейзаж, като руши бариери и дава трибуна на жените да говорят открито. Филмът Dear Ms.: A Revolution in Print проследява най-значимите статии в историята на списанието – онези, които дефинират посоката на обществения дебат, и представя най-смелите корици, дръзнали да поставят на фокус теми като абортите, семейния живот, условията на труд и сексуалната политика. Чрез нов, безкомпромисен език и аналитичен подход списанието въвежда нов начин на говорене за битките на половете.
Пет десетилетия след своето създаване, редакторите и сътрудниците на Ms., сред които съоснователките Глория Стайнъм, Лети Котин Погребин, Пат Карбайн и първият главен редактор Сюзан Браун Левин, разказват как това новаторско издание успява да оцелее въпреки скептицизма, да промени читателите си и да продължи неотклонно да отстоява своите принципи въпреки многобройните предизвикателства. Екипът на списанието води постоянна борба с въпросите на сексуалността, идентичността и представителството както в редакцията, така и на страниците. През годините редакторите показват решителност и откритост, посрещайки критиката с кураж, развивайки се и израствайки заедно с движението. Филмът улавя духа на една епоха на революция, съпротива и борба за равенство – борба, която продължава да отеква и днес.Photograph by Jill Freedman/HBO
Първата част, режисирана от Салима Корома, проследява началото на Ms. и емблематичния първи брой, който се разпродава светкавично, въпреки недоверието от страна на традиционните медии. В периода, в който списанието започва да разглежда теми като правото на аборт и кандидатурата на Шърли Чизъм за президент, то намира отзвук сред жените, които търсят задълбочена и смислена журналистика. Наред с това обаче Ms. се сблъсква и с остри критики и трябва да се справя с въпросите на расовата и социалната представителност както в редакционния си екип, така и на страниците си. Когато Марша Ан Гилеспи е поканена от списание Essence да заеме поста главен редактор на Ms., тя насочва вниманието към цветнокожите жени и преосмисля какво може и трябва да бъде едно списание, създадено за всички жени.
Втората част, режисирана от Алис Гу, разкрива дълбоко сексистката културна среда на 70-те години и отговора на списанието на нея. В тази част са включени противоречивият „мъжки брой“ от 1975 година, шокиращата корица по темата за домашното насилие, както и броят от 1977 година, посветен на сексуалния тормоз на работното място. Благодарение на нов език и понятия, създадени и популяризирани от авторите на списанието, разговорите по тези теми стават възможни, вдъхновяват действия и дори водят до законови промени.
Третата част, режисирана от Сесилия Алдарондо, се фокусира върху критиката на списанието към начина, по който жените са представяни в рекламите и масовите медии. В центъра на тази част стои корицата от 1978 година със заглавие „Еротика и порнография: Можеш ли да направиш разлика?“, която отразява вътрешните напрежения и противоположни възгледи в самото феминистко движение – особено що се отнася до границите между сексуалната експлоатация и правото на себеизразяване. Филмът проследява как Ms. балансира между многобройните гласове и течения в рамките на една борба, която никога не е била еднозначна.
Dear Ms.: A Revolution in Print е продукция на HBO Documentary Films и McGee Media. Режисьори са Салима Корома, Алис Гу и Сесилия Алдарондо. Продуцент на филма е Уилям Вентура, а изпълнителни продуценти са Дилан МакГий, Ейми Ричардс, Синди Лийв и Реджина К. Скъли. Съсценаристи и копродуценти са Майя Танака, Катрин Монтгомъри и Инес Хофман Кана, а главен продуцент е Сара Волицки. От страна на HBO изпълнителни продуценти са Нанси Ейбрахам, Лиса Хелър и Сара Родригес, а главен продуцент е Анна Клайн.
Dear Ms.: A Revolution in Print може да се гледа в стрийминг платформата Max.
Contacts

Radina Zhekova
PR Specialistradina.zhekova@wbd.com Warner Bros.Discovery | 1000 Sofia, 128 Georgi Sava Rakovski, fl. 4 Max| H...